ذات الریه و درمان آن در نوزادان

» ذات الریه و درمان آن در نوزادان

نوزادان که زیباترین موجودات جهان هستند ، از اولین لحظه بدون داشتن قدرت دفاع ، احساس امنیت می کنند. با برآورده شدن نیازهای غذایی ، نوشیدنی ، عشق و اعتماد ، آنها آرام می شوند و احساس آرامش می کنند. حتی اگر شما والدین برای سالم و متناسب نگه داشتن کودک خود همه کارها را انجام دهید ، بیماری ها باز هم ممکن است به سراغ کودک شما بیایند.


یکی از بیماری هایی که والدین را دچار وحشت می کند ذات الریه است که اغلب نام آن را می شنویم. با مداخله به موقع ، درمان مناسب و مراقبت مناسب ، ذات الریه در نوزادان در مدت زمان کوتاهی از بین می رود. برای این رویداد ، مهم است که از نزدیک مشکل را بشناسید و بدانید که در طی روند بیماری باید چه مسیری را طی کنید.


ذات الریه چیست؟


عفونت ریه ناشی از باکتری یا ویروس ، ذات الریه نامیده می شود که به آن پنومونی نیز گفته می شود. در این بیماری التهاب  ریه ها که باعث سرفه می شوند و هم تنفس را دشوار می کند. این امر معمولاً پس از سرماخوردگی ، عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی یا بیماری های شبیه آنفولانزا در فصل زمستان رخ می دهد.


شایعترین ویروس ذات الریه در نوزادان به عنوان سین‌سیشیال تنفسی ( (RSV شناخته می شود. این ویروس می تواند نفس کشیدن برای کودک شما را سخت کند و باعث درد در قفسه سینه شود.


بیماری دیگری که باعث عفونت ریه می شود ، ذات الریه باکتریایی است. این مشکل که با افزایش ناگهانی تب رخ می دهد ، می تواند کودک را با تنفس سریع بیاندازد. به طور کلی در کودکان بی خطر است و بسیار راحت تر از علائمی است که در بزرگسالان و افراد مسن دیده می شود.


علائم ذات الریه در نوزادان


مانند هر مشکلی ، تشخیص زودرس در ذات الریه مهم است. بدست آوردن اطلاعات در مورد علائم ذات الریه که در نوزادان شایع است . مراجعه به متخصص قبل از پیشرفت مشکل مفید است.


تب شدید

سرفه

بثورات پوستی

رنگ پریده و ضعیف

احساس تعریق یا لرزیدن در بدن

تنفس سریع یا تنفس دشوار

وضعیت گریه مداوم

مشکل در خوردن غذا ، از دست دادن اشتها

تغییر رنگ ناخن ها یا لب ها


درمان ذات الریه در نوزادان


ممکن است توسط یک متخصص آزمایش مخاط یا آزمایش خون لازم باشد تا بفهمد فرزند شما از چه نوع ذات الریه رنج می برد.


علاوه بر این ، ممکن است پزشک برای دیدن وضعیت ریه ها درخواست اشعه ایکس کند. اگر نوزاد شما پس از این بررسی ها به ذات الریه باکتریایی مبتلا شود ، احتمالاً درمان آنتی بیوتیکی برای آن و ادامه مراقبت در منزل انجام می شود.


شما والدین می توانید با انجام کارهایی که می توانید در خانه برای درمان ذات الریه انجام دهید ، از معالجه پزشك حمایت كنید.


شما فقط باید در زمان مناسب و با دوز مناسب داروهای ضد تب را به کودکتان بدهید. هرگز نباید از داروهای توصیه شده برای بزرگسالان را استفاده کنید. در غیر این صورت ، ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند.


برای اینکه کودک شما به راحتی و با آرامش استراحت کند ، می توانید اتاق را تهویه کنید. بنابراین ، او می تواند با خواب راحت بر بیماری غلبه کند.


باید به تغذیه توجه شود. در چنین شرایطی باید زیاد تر به کودکتان شیر دهید. اگر او یک بطری شیر می خورد ، می توانید با بطری به او آب دهید تا بدن او را مرطوب نگه دارد. اگر کودک شما بزرگتر است و به غذای جامد روی آورده است ، باید مراقب باشید که مقدار زیادی آب خورده و وعده های غذایی آبداری برای او تهیه کنید.


اگر برای حمایت از درمان ، داروی جایگزین ، غذاهای گیاهی یا روش های درمانی را در نظر دارید ، نباید بدون صحبت با پزشک خود از هیچ درمانی استفاده کنید.


اگر کودک شما 48 ساعت پس از مراقبت در منزل احساس تب ، بی قراری یا مشکلات تنفسی می کند ، باید با پزشک کودک خود تماس بگیرید و او را فوراً به یک مرکز بهداشتی منتقل کنید.


واکسن ذات الریه در نوزادان


واکسن ذات الریه کودک شما را در برابر ذات الریه بسیار محافظت می کند. اما این درجه از حفاظت را نمی توان صد در صد نامید. هنوز هم می تواند بیمار شود. با این حال ، کسانی که واکسینه شده اند نسبت به کودکانی که واکسینه نشده اند بیماری خفیف تری دارند.


آیا واکسن ذات الریه در نوزادان تب ایجاد می کند؟


هنگامی که واکسن  به نوزادان زیر 2 سال تزریق میشود ، ممکن است عوارض جانبی زیر ایجاد کند:


افزایش دمای بدن کودک

مشکل در خواب

قرمزی یا تورم در ناحیه تزریق واکسن

بی قراری را در هنگام بیداری

در موارد نادر ، آلرژیک یا تشنج


آیا ذات الریه در نوزادان مسری است؟


ذات الریه در نوزادان مسری نیست. با این حال ، ویروس ها و باکتری ها که در بروز این بیماری نقش دارند ، عفونتی است که می تواند در بین انسان گسترش یابد. این عفونت ها با نشان دادن برخی علائم از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند. سرفه و عطسه از علائم اصلی آن است.


بنابراین ، وسایل شخصی کودک شما برای استفاده در کودکان دیگر مناسب نیست. توصیه می شود وسایل شخصی مانند بطری ، ظرف غذا ، پستانک یا اسباب بازی های لاستیکی را به اشتراک نگذارید.


وضعیت دیگری که باعث می شود ذات الریه به راحتی منتقل شود این است فصل زمستان است. از آنجا که کودکان ممکن است از نزدیک با یکدیگر در تماس باشند ، باعث تسریع در انتشار ویروس ها و باکتری ها می شود. به همین دلیل ، ما نباید کودک خود را در هوای سرد به طور مکرر از خانه بیرون ببریم و او را از افرادی که علائم عفونت نشان می دهند باید دور نگه داریم.


اقدامات احتیاطی که می تواند برای جلوگیری از ذات الریه کودک شما انجام شود :


برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به ذات الریه در نوزادان ، می توانید این توصیه ها را دنبال کنید:


مصرف دخانیات والدین برای کودکان بسیار مضر است. نوزادانی که در معرض دود سیگار قرار دارند از توانایی بالاتری برای ابتلا به این بیماری برخوردار هستند. خطر ابتلا به بیماری هایی مانند ذات الریه ، آنفولانزا ، سرماخوردگی و آسم بیشتر است. بنابراین باید آنها را از دود سیگار و دخانیات دور نگه دارید.

شما باید کودک خود را کاملا واکسینه کرده و مرتباً پیگیری کنید. واکسن ها نقش زیادی در جلوگیری از ذات الریه دارند.


شما باید به بهداشت و مراقبت از کودک خود توجه کنید به شستن دست و صورت کودکتان به صورت مرتب دقت ویژه ای داشته باشید. در همان زمان ، قوانین نظافت و بهداشت یکسانی برای هر فردی که در خانه زندگی می کند باید اعمال شود.


نباید فراموش کنید که تغذیه آن به اندازه تمیز کردن مهم است. شیر مادر یکی از مهمترین منابع غذایی است. زیرا مانند سپری است که از کودک شما در برابر بیماری ها محافظت می کند. هرچه مرتباً به کودک خود شیر دهید ، سیستم ایمنی کودک شما قویتر خواهد بود.


کودک خود را به خصوص در ماههایی که بیماریها بیشتر رایج است از مکانهای شلوغ دور نگه دارید. در چنین مکان های شلوغ ، کودک شما همیشه بیشتر بیمار می شود.


اما به یاد داشته باشید هر بیماری که کودک شما بر آن غلبه کند ، به تقویت سیستم ایمنی بدن او کمک می کند. همانطور که از بسیاری از ویروس های اطراف ایمن می شود ، بیماری هایی که ممکن است رخ دهد را به حداقل می رساند.


به ویژه هنگامی که علائم ذات الریه در مدت کوتاهی در نوزادان احساس می شود ، این یک بیماری است که به راحتی و به سادگی میتوان بر آن غلبه شود.پس نگران نباشید و باحفظ آرامش خود در صورت مشاهده علائم ذات الریه به پزشک متخصص مراجعه کنید.


مجله ارم بلاگ

ترجمه شده از سایت : bebek.com


آخرین مطالب این وبلاگوبلاگ تبلیغاتیساخت وبلاگ تبلیغاتی
ساخت وبلاگ حرفه ایساخت وبلاگ حرفه ای رایگان  ساخت وبلاگ