دلبستگی در دوران کودکی

» دلبستگی در دوران کودکی

دلبستگی دوران کودکی و اهمیت آن در زندگی بزرگسالی


دلبستگی سالم در دوران نوزادی برای کودکان از نظر روانشناختی امری بسیار مهم است. در غیر این صورت ، ممکن است در آینده به عنوان نقص در روابط کودکان پدیدار شود.


دلبستگی در دوران کودکی پیوند عاطفی و رفتاری است که در اولین مراحل زندگی بشر برقرار می شود و می تواند روابط آینده را تعیین کند.


با این حال ، باید تعادل در همه چیز وجود داشته باشد و این امر نیز از این قاعده مستثنی نیست. دلبستگی بیش از حد ، تمارض زیاد یا محافظت بیش از حد از کودک می تواند به اندازه کمبود عشق و توجه مضر باشد.


دلبستگی در کودکی یک نیاز اساسی است.

اگر والدین با فرزندشان رابطه ناکارآمد برقرار کنند ، فرزندانشان در روابط آینده خود احساس امنیت نمی کنند.

اعتماد ایجاد شده در سالهای اول زندگی بسیار مهم است تا بتوان در آینده روابط سالم برقرار کرد و از وابستگی عاطفی خلاص شد ، بنابراین این مسئله ای است که نیاز به توجه زیادی دارد.


انواع دلبستگی در کودکی


1. اتصال ایمن


در این سبک دلبستگی ، والدین به فرزندان خود نزدیک می شوند و به نیازهای عاطفی آنها پاسخ می دهند. آنها را هیچگاه نادیده نمی گیرند ، به آنها عشق میورزند و همیشه سعی می کنند با آنها ارتباط بگیرند.


تلاش برای برقراری ارتباط فقط بوسیدن یا در آغوش گرفتن کودک نیست. گاهی اوقات ، کودکان خردسال به این حرکات پاسخ نمی دهند زیرا آنها را دوست ندارند.


2. دلبستگی مضطرب یا دوسویه


در این سبک دلبستگی ، مادران و پدران عاشق کودک خود هستند اما نمی دانند چگونه این عشق را نشان دهند. در نتیجه ، ارتباط کمتری وجود دارد ، آنها با فرزندان خود همدلی نمی کنند. این امر باعث ایجاد فاصله ای در این بین می شود.


علاوه بر این ، یک نکته مهم که باید به خاطر بسپارید این است که این نوع دلبستگی همیشه نگرش منفی برای کودک دارد. والدین غالباً به همه کارهای بد بچه ها اشاره می کنند ، اما به موارد خوب اشاره نمی کنند.این مسئله می تواند منجر به عدم عزت نفس کودک شود.


3. دلبستگی مضطرب و اجتنابی


در این حالت ممکن است کودک به وضوح طرد شود و والدین رفتار ناخوشایندی از خود نشان دهند.


والدینی که به هم خیانت می کنند ، الکل یا مخدر استفاده میکنند ، بد دهن هستند یا کودک کلا نمیبینند ، نمونه هایی از این موارد هستند.


امتناع ورزیدن به کودک باعث میشود کودک تصور کند کسی او را دوست ندارد. این امر همچنین در روابط آنها در مراحل بعدی زندگی منعکس خواهد شد و آنها افرادی ناامید جلوه میکنند.


4. دلبستگی مضطرب و بی نظم


این آخرین نمونه از دلبستگی های دوران کودکی شامل سوء استفاده و بدرفتاری با کودک در خانواده است.


کودک گیج شده و ترس و واهمه او را فرا گرفته است چرا که با او بدرفتاری میشود.

این اتفاق زمانی رخ می دهد که آنها نمی دانند در روابط بعدی چه اتفاقی خواهد افتاد؟با او بدرفتاری مشود یا مهربان با او برخورد میکنند؟ . کودک نمی آموزد که چگونه دوست بدارد و دوست داشته شود!


همانطور که می بینید ، روابط کودکی بسیار مهم است و ریشه بسیاری از مشکلات است که در روابط در زندگی بزرگسالی بوجود می آید.


ایجاد پیوندهای سالم بسیار حیاتی است زیرا والدین شما اولین پیوندهای اجتماعی شما را تشکیل می دهند.


مهمترین پیامد منفی عدم رعایت تعادل، این است که آنها نه تنها به دنبال عشق بلکه به منظور کسب تأیید به دیگران وابسته شوند.


همانطور که در بالا ذکر شد ، تعادل ، نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. هم ارتباط بیش از حد و هم عدم ارتباط و محبت می تواند پیامد های بسیار منفی داشته باشد.


ارم بلاگ


آخرین مطالب این وبلاگوبلاگ تبلیغاتیساخت وبلاگ تبلیغاتی
ساخت وبلاگ حرفه ایساخت وبلاگ حرفه ای رایگان  ساخت وبلاگ