علل یبوست در نوزادان

» علل یبوست در نوزادان


یبوست یکی از اصلی ترین دلایل ناراحتی در نوزادان و همچنین مهمترین نگرانی والدین است. این مقاله را بخوانید تا دلایل کاهش خطر این بیماری را کشف کنید.


اگر کودک شما گریه می کند ، ممکن است یبوست داشته باشد. در این مقاله توضیح خواهیم داد که علل اصلی یبوست در نوزادان چیست و چگونه می توانید ناراحتی فرزند خود را تسکین دهید.


یبوست در نوزادان چیست ؟


بافت روده نوزادان نابالغ است و یکی از دلایل اصلی یبوست است.


یبوست یک مشکل شایع در کودکان است. در حقیقت ، دلیلی مكرر برای مشورت با متخصص اطفال است ، زیرا 3  تا 8٪ از كودكان از این بیماری رنج می برند.


اگرچه تعریف مشخصی از یبوست در نوزادان وجود ندارد ، به عنوان یک قاعده کلی ، کودک در صورت یبوست در نظر گرفته می شود:


اگر حرکات روده روزانه کاهش یابد. بعضی از کودکان روزانه چهار تا پنج بار دفع می کنند و برخی دیگر یک بار در روز ، حتی هر دو تا سه روز یکبار دفع دارند.


اگر کودک برای تخلیه مشکل دارد ، زیرا مدفوع او جامد است.


اگر کودک هنگام تخلیه رنج می برد.


در صورت تغییر در قوام مدفوع. معمولاً اگر مدفوع آنها در گلوله های کوچک بیرون بیاید.


اگر کودک شما گاز و قولنج دارد.


بنابراین ، علل احتمالی یبوست در نوزادان چیست؟ مشکل فقط در صورت شناخته شدن علت قابل درمان است. با این حال ، اجازه دهید نگاهی به دلایل احتمالی بیندازیم.


علل یبوست در نوزادان


توجه به این نکته ضروری است که قبل از پایین آمدن به علل یبوست در نوزادان ، اکثر نوزادان شیرده از این بیماری رنج نمی برند. در حقیقت ، آنها اغلب چندین بار در روز دفع دارند ، حتی بعد از هر بار تغذیه می توانند دفع داشته باشند. مدفوع آنها معمولاً مایع (یا بسیار نرم) بوده و از رنگ زرد-نارنجی برخوردار است.


مواردی که می تواند در سایر شرایط باعث یبوست شود:


1. شیر مادر


برخی از کودکان به احتمال زیاد در پاسخ به پروتئین های موجود در فرمول ، یبوست ایجاد می کنند. مطابق مطالعه منتشر شده توسط مجله اطفال:


"نوزادانی که به طور مصنوعی تغذیه می شوند ، خطر ابتلا به یبوست 4 برابر بیشتر از نوزادانی که عمدتا شیر مادر میخورند ، دارند."


2. تغذیه تکمیلی


یکی دیگر از دلایل یبوست در نوزادان این است که کودک شیرخوار تغذیه تکمیلی را شروع می کند. افزودن غذاهای جدید می تواند باعث یبوست شود ، حتی اگر نوزادان در ماه های اول غذای خیلی زیادی نخورند.


به یاد داشته باشید که اولین غذاهایی که باید به برنامه غذایی کودک خود اضافه کنید سبزیجات و میوه ها هستند. توصیه های پزشک متخصص اطفال خود را دنبال کنید تا از عوارضی مانند یبوست یا حساسیت غذایی جلوگیری کنید.


3. ترک پوشک


ترک کودک خود از پوشک ، یک دلیل شایع در یبوست است.


برخی از کودکان ممکن است هنگام محرومیت از پوشک دچار یبوست شوند. استفاده از توالت باعث ایجاد استرس و حتی امتناع از مدفوع در بعضی از نوزادان می شود. این امر می تواند بر اساس میل به دفع مدفوع ، منجر به یبوست خودبخشدگی شود ، زیرا آنها نمی خواهند به توالت بروند.


4- از دست دادن آب در بدن


وقتی والدین شروع به تغذیه تکمیلی می کنند ، آنها شروع به دادن آب به بچه های خود می کنند. انتظار نمی رود که در ابتدا برخی از نوزادان آب بنوشند و کمبود آب بدن به خصوص در تابستان به دلیل کاهش مصرف شیر ممکن است رخ دهد.


اگر کودک به اندازه کافی آب در بدن نداشته باشد ، ممکن است مدفوع وی سخت شود و تخلیه آن دشوار می شود. حتی زخمهای کوچکی نیز در مقعد آنها ظاهر می شود (ممکن است هنگام پاک کردن کودک علائم خون مشاهده شود).


5- مشکلات پزشکی


در اینجا برخی از جدی ترین علل یبوست در نوزادان آورده شده است:


بوتولیسم


این بیماری به دلیل باکتری Clostridium botulinum ایجاد می شود و می تواند کشنده باشد. یكی از علائم آن یبوست است.


کم کاری تیروئید مادرزادی


 کودک یا غده تیروئید ندارد ، یا غدد تیروئید همانطور که باید کار نمی کند یا به خوبی توسعه نیافته است.


بیماریهای متابولیک


 برخی از بیماریهای ارثی که حاوی نوعی عدم تحرک هستند ممکن است یک دلیل غیرمستقیم یبوست باشد.


آلرژی غذایی


 آلرژی یک واکنش اغراق آمیز بدن نسبت به آنچه که آن را حمله می داند است. علائم این بیماری از مدفوع سخت و مشکل در تخلیه تا اسهال متغیر است.


بیماری هیرشپرونگ


این بیماری در روده بزرگ است که باعث تخریب مدفوع می شود.


چهار نکته برای رفع یبوست در نوزادان


اگر بسیار نگران فرزندتان هستید ، از مراجعه به پزشک اطفال دریغ نکنید. او برای راحتی کودک خود به شما پیشنهاداتی می دهد.


در اینجا نکاتی وجود دارد که می توانید به عنوان یک اقدام پیشگیرانه یا راه حل پیشگیری از یبوست استفاده کنید:


1. ماساژ


ماساژ معده کودک شما می تواند به بهبود وضعیت روده کمک کند. با فشار ملایمی روی شکم کودک خود با کف دستان ، به آرامی اما محکم ماساژ دهید.


2. فرزند خود را به ورزش تشویق کنید


اگر کودک شما بلد است ، اجازه دهید بخزد (چهار دست و پا) شود. هر حرکتی به بهبود معابر روده کمک خواهد کرد. شما می توانید با حرکت دادن پاها به بالا و پایین انگار که سوار دوچرخه است ، به او کمک کنید.


3. سبزیجات ، میوه ها و فیبر


اگر تغذیه تکمیلی را شروع کرده اید ، سبزیجات ، میوه ها و فیبر را به وعده های غذایی کودک اضافه کنید و غذاهایی را که می تواند باعث مدفوع خشک شود ، مانند موز یا برنج ، کاهش دهید.


4- مطمئن شوید که مایعات کافی بنوشد


اطمینان حاصل کنید که کودک شما به اندازه کافی شیر و آب می نوشد. اگر این کار را نکردید ، به یاد داشته باشید که ممکن است مدفوع فرزند شما سخت شود و از تخلیه جلوگیری کند.


دلایل یبوست در نوزادان کاملاً متغیر است و تشخیص بعضی اوقات دشوار است. برای تشخیص صحیح و درمان به دکتر متخصص مراجعه کنید.


ترجمه از مهناز خلج زاده مجله ارم بلاگ

منبع ترجمه سایت : sagligabiradim.com

آخرین مطالب این وبلاگ
Buy website Traffic
سفر به مناطق گردشگریسفر به مشهد،سفر به کیش
Buy Website Traffic Cheap