دیسلکسیا و تاثیر آن برکودکان

» دیسلکسیا و تاثیر آن برکودکان

تأثیر دیسلکسیا (dyslexia) بر كودكان


دیسلکسیا نوعی ناتوانی در یادگیری است كه در توانایی خواندن و نوشتن فرد تأثیر می گذارد

تشخیص زودرس دیسلکسیا در کودکان به آنها کمک خواهد کرد که هنگام خواندن و نوشتن ، بر مشکلات عظیم غلبه کنند.


این یک وضعیت شناخته شده است که کودکان در زمان های مختلف یاد می گیرند. برخی ممکن است خیلی سریع یاد بگیرند ، در حالی که برخی دیگر ممکن است تلاش بیشتری داشته باشند. با این حال ، هنگامی که کودکان دچار دیسلکسیا هستند ، این بدان معنی است که کودکان با خواندن و نوشتن مشکلات زیادی خواهند داشت. این امر از نظر تأثیر دیسلکسیا بر کودکان مشکلاتی ایجاد می کند. از طرف دیگر ، با حمایت روانشناختی کافی ، کودک مبتلا به نارساخوانی می تواند با موفقیت توانایی خود را توسعه دهد.


دیسلکسیا یک مشکل یادگیری رایج تر از آنچه فکر می کنید است. كودكان نارساخوان را می توان ناعادلانه گنگ یا خیلی باهوش دانست ، حتی اگر آنها خیلی سعی كنند دستورالعمل ها را دنبال كنند ، بنویسند و بخوانند.


نارساخوانی در کودکان چیست؟


خواندن برای افرادی که این کار را به راحتی انجام می دهند ، به عنوان یک روش خودکار و ساده به نظر می رسد. با این حال ، خواندن یک کار پیچیده برای مغز است. اگرچه صحبت کردن یک روند طبیعی است ، خواندن به یادگیری نیاز دارد.


یادگیری خواندن به این معنی است که کلمات از صداها تشکیل شده اند و این صداها با حروف الفبا مرتبط هستند. وقتی این صداها و حروف گرد هم می آیند ، کلماتی شکل می گیرد. آیا یک بار این کلمات را درک کرده اید ، می توانید یاد بگیرید که بخوانید.


با این حال ، این روند برای همه کودکان یکسان نیست. مغز كودكان مبتلا به دیسلکسیا متفاوت می شود. انواع مختلفی از نارساخوانی وجود دارد ، اما در کل ، ترکیبی از صداهایی که یک کلمه را تشکیل می دهند برای کودک مبتلا به نارساخوانی دشوار است. همچنین دشوار است که درک کنید کدام حروف برای این کودکان این صداها را ایجاد می کند.


نارساخوانی در کودکان یک هوش یا تمایل به یادگیری نیست. كودكان مبتلا به نارساخواني مي توانند با روش های درست يادگيری موفق شوند و بسيار خوب ياد بگيرند ، كه نشان می دهد تشخيص زودرس مهم است.


علائم نارساخوانی چیست؟


كودكان مبتلا به نارساخوانی در سن پیش دبستانی علائم زیر را نشان می دهند. آنها عبارتند از:


آنها زیاد حرف نمی زنند و به همان اندازه کلماتی را که همسالان خود می دانند نمی دانند.


آنها در یادگیری اعداد ، رنگ ها و حروف مشکل دارند.


آنها نمی توانند کلمات قافیه را تشخیص دهند یا با آنها ارتباط بگیرند.


آنها در پیروی از دستورالعمل ها مشکل دارند ، بنابراین شما اغلب باید آنها را به قوانین و روالها یادآوری کنید.


هنگامی که آنها کمی بزرگ می شوند و یادگیری خواندن و نوشتن را می آموزند ، علائم زیر در کودکان مبتلا به

نارساخوانی مشاهده می شود. آنها عبارتند از:


آنها توصیف هجا و اصوات تشکیل دهنده کلمات را دشوار می کنند.


آنها نمی توانند صداهای گسسته ای را تشکیل دهند که هجا را تشکیل می دهند.


آنها ترتیب حروف را هنگام خواندن و نوشتن کلمات تغییر می دهند.


آنها در مهارت نوشتن و مهارت های عضلانی کوچک مشکل دارد.


اثر دیسلکسیا بر كودكان


اگر به سن بلوغ برسند بدون تشخیص دیسلکسیا ،  صفات شخصیت زیر را نشان می دهد كه در زیر آمده است:


صحبت کردن و رمزگذاری کلمات برای آنها دشوار است. آنها از خواندن در جمع پرهیز می کنند.


از آنجا که پیدا کردن کلمه مناسب برای آنها دشوار است ، آنها از کلماتی استفاده می کنند که از نظر صدا شبیه به آنچه می خواهند بگویند اما معانی مختلفی دارند.


آنها همچنین ، از املای صحیح ، گرامر و نگارشی درست استفاده نمی کنند.


شرکت در پروژه های گروهی برای آنها آسان نیست زیرا آنها قادر به برقراری ارتباط موثر نیستند ، و ممکن است زندگی اجتماعی آنها تحت تأثیر قرار گیرد.


كودكان مبتلا به نارساخوانی می توانند در مدرسه سخت بگذرانند اغلب آنها به طور ناعادلانه احمق یا تنبل و ننگ هستند و همسالانشان نیز آنها را می فروشند. اگر كودک نارساخوان نتواند كمک مورد نياز خود را بدست آورد ، می تواند در مدرسه شكست بخورد. این باعث می شود آنها قربانی پیام ها و ارزیابی های منفی از محیط های مدرسه ، اجتماعی و خانوادگی شوند.


عدم موفقیت در مدرسه انگیزه یادگیری کودک نارساخوان را برهم می زند. این منفیاتی که کودک تجربه خواهد کرد ، می تواند در سایر فعالیتهای فوق برنامه که ممکن است بر کیفیت زندگی کودک تأثیر بگذارد ، گسترش یابد.


کودک نارساخوان در صورت عدم درمان مشکلات خود می تواند مشکلات عاطفی یا رفتاری ایجاد کند. این مشکلات عاطفی و رفتاری:


اضطراب

افزایش یا کاهش اشتها

مشکلات خواب مانند بی خوابی یا کابوس

استرس که کودک ممکن است در میان دیگران سردرد ، استفراغ یا درد شکم را تجربه کند

علائم افسردگی مانند عدم موفقیت و ناامنی ، مشکلات در مدرسه ، غم و اندوه که باعث نوسانات ناگهانی خلقی می شود

مشکلات در تعامل اجتماعی

اختلالات رفتاری که باعث رفتار پرخاشگرانه یا تحریک آمیز می شوند. این یک مکانیسم دفاعی است.

عدم اعتماد به نفس


چگونه می توانیم به کودکان نارساخوان کمک کنیم؟


کودک دیسلکسیا خلاق است زیرا آنها به طور غیرمعمول فکر می کنند و می توانند مشکلات دیگری را نسبت به دیگران حل کنند. اگر بتوانیم به آنها در مراحل اولیه کمک کنیم ، می توان بر مشکلات آنها غلبه کرد و از بروز بسیاری از مشکلات که بر عزت نفس و همزیستی عاطفی تأثیر می گذارد جلوگیری کرد.


اگرچه آنها قادر به هجی کردن نیستند و زمان بیشتری برای پردازش اطلاعات نیاز دارند، اما مهمترین چیز این است که ما از آنها پشتیبانی می کنیم. ما نمی خواهیم آنها مدرسه را ترک کنند و ترک تحصیل کنند. این وظیفه والدین است که به خواندن تشویق کنند و به فرزندان خود کمک کنند که در خانه بخوانند. خوشبختانه ، روشهای سرگرم کننده زیادی برای آموزش کودک به خواندن وجود دارد!


با این حال ، کودک باید درک کند که نارساخوانی چیست و این باعث می شود او کمتر اذیت شود و بیشتر هشیار باشد. همچنین برای ایجاد اعتماد به نفس در آنها، باید فرصت های مختلفی را به آنها ارائه دهیم. حتماً آنها را تشویق کنید تا موارد دیگری مانند ورزش ، رویدادهای هنری یا تئاتر را امتحان کنند.


اگر فرزند شما دچار این ناراحتی است ، مهم است بدانید که متفاوت بودن اشتباه نیست. دیسلکسیا فرزند شما را تعیین نمی کند و هرگز نباید بر عشق شما نسبت به او تأثیر بگذارد. همچنین می توانید یاد بگیرید که فرزند شما در موارد دیگر بسیار استعداد دارد.


ترجمه از مهناز خلج زاده مجله ارم بلاگ

منبع ترجمه سایت : sagligabiradim.com

آخرین مطالب این وبلاگ
Buy website Traffic
Buy Website Traffic Cheap
سفر به مناطق گردشگریسفر به مشهد،سفر به کیش